Ekoprana
Židiniai. Naujienos
Pavasariniai pasiūlymai
Potiomkino virtuvė
Ekoprana- nauja interjero idėja
Metalo menas
Standartizuoti židiniai
Baldų idėjos
Židiniai ir interjero detalės
Kontaktai
Staipsniai
Aleksote gaminami liepsnojantys lėktuvai ir piramidės
Šildymas židiniais
Dar apie židinius
Kaminai
Trakėnas
Plėšikas
Faraonas
Verta apsilankyti
Židiniai
Įdomu
Tarnybinis
Prisijungti
Advertisement
Židiniai. Naujienos arrow Aleksote gaminami liepsnojantys lėktuvai ir piramidės
Aleksote gaminami liepsnojantys lėktuvai bei piramidės _CMN_PDF _CMN_PRINT _CMN_EMAIL

Vėjūnė Gečiauskienė
LS korespondentė
Kurs židinį - malūnsparnį
Židiniai tampa vis madingesni. Daug kas dairosi į importuojamus. Bet kauniečiai yra privilegijuoti. Mūsų mieste yra meistrų, gaminančių originalius vienetinius židinius. A.Matulio vadovaujama bendrovė oficialiai vadinama „Ekoprana" - aplinkos dvasia. Bičiuliams ir klientams firma labiau žinoma kaip „Potiomkinas". Firmos vadovas tikino, kad jo darbuotojai turi tiek darbo, jog specialiai reklamuotis nereikia. Per keletą metų sugebėta užsidirbti savoms patalpoms. Židinių meistrai turi įsigiję trijų tūkstančių kvadratinių metrų patalpas Aleksote. Ateinantį pavasarį ten įsikurs administracija, dirbtuvės bei ekspozicijos salė. Vienas eksponatų, demonstruosiančių, ką sugeba firma, - iš sienos išlindęs židinys - malūnsparnio kabinos nosis su mentėmis. Per malūnsparnio langus matyti viduje deganti ugnis.
Sukūrė savo technologiją
A.Matulis sako, kad bendrovės darbuotojai kuria židinius pagal savo sugalvotą ir praktiškai ištobulintą technologiją. Vienas didžiausių technologijos laimėjimų - dvigubi židinių korpusai, kurie visiškai neįkaista, ir prie jų prisilietęs negali nusideginti net mažas vaikas. Arūnas pasakoja, kad Lietuvoje pasinaudoti kauniečių išradimu daugiau niekas nesiryžta. Europoje iš maždaug trijų tūkstančių židinius gaminančių firmų bene tik keturios kuria vienetinius gaminius ir dirbana panašiu principu. Net ir gaminanti vienetinius židinius garsi prancūzų firma, kurioje dirba daugiau specialistų, per metus sukuria vieną modelį, kauniečiai per mėnesį sugeba sukurti penkis.
Ugnį pakabina erdvėje
Per keletą metų darbo kauniečiai nėra padarę tokio pat židinio. Visi - vienetiniai darbai.
Kitų šalių židinių kūrimo specialistai pavydžiai žvelgia į kauniečių darbus. Užsieniečiai nesiryžta imtis panašios technologijos, nes kiekvienas gaminys -naujas darbas. Kaskart iki galo jo nebaigę, meistrai nebūna įsitikinę, ar nepadarė menkiausios klaidos, ar neteks visko perdaryti. A.Matulis sako, kad iki šiol negavo tokio užsakymo, kurio negalėtų įgyvendinti. Meistrai pagamino stiklinį piramidės formos židinį su nematomu dūmtraukiu, vienoje sienoje sumontuotą į du kambarius „žiūrintį" židinį ir daugybę kitokių įvairaus stiliaus židinių. Originalūs kabantys dvigubo plieno korpuso židiniai su lenktu stiklu. Norint stiklo dureles galima išimti.
Populiarus stiklas ir metalas
Šiuo metu kauniečiai gamina pakabinamą stiklo židinį. Nuo lubų žemyn bus nuleista šešių chromuotų strypų konstrukcija. Apačia, kur kraunamos malkos, - ovalo formos iš penkių stiklų, iš kurių dvi - atsidarančios durelės. Po židiniu dar bus primontuota lentyna malkoms sudėti. Tiesių konstrukcijų stiklo židinius pagaminti lengviau. Lenkto stiklo sunku gauti, todėl firma pati vežasi specialų stiklą židiniams iš-Vokietijos ir vienintelė Lietuvoje savo dirbtuvėse lanksto bet kokio dydžio ir formos.
Metalo, apdorojimo technologai taiko orginalią metalo apdorojomo technologiją. Ant juodojo ar spalvotojo metalo užberiamas spalvotųjų metalų miltelių sluoksnis, ir taip išgaunama paviršiaus faktūra bei įvairūs atspalviai. Židiniai puošiami ir kiaurai pravirinant varį, per kurį matyti poliruotas kitokios faktūros ir atspalvio metalas.
Atsitinka ir tragedijų
Firma yra pagaminusi nosimi į žemę susmegusį naikintuvą, per kurio stiklus matyti degantis vidus. Židinio-lėktuvo, pagaminto iš lieto ir rankomis formuoto žalvario, aukštis trys metrai. Deganti ugnis maryti per devynis langus. Kiekvienas stikliukas buvo išlenktas atskirai. Visas židinys „aprengtas" juodu akmeniu ir įkomponuotas į stiklo sieną. Besikūrenančio židinio viršūnėje, simbolizuojančioje degančio lėktuvo uodegą, vakare tamsoje matyti vibruojantis oras. Tokį efektą pavyko išgauti panaudojus specialų stiklą. Dažniausiai vienas ant kito dedamas ir aukštoje temperatūroje sulydomas kelių spalvų stiklas. Pasinaudodami tokia šiuo metu Vokietijoje madingiausia technologija, kauniečiai sulydė skaidraus stiklo lakštus ir išgavo nepakartojamą efektą. Su šio židinio atsiradimu susijusi tragiška skulptoriaus Vytauto Martišiaus mirtis. Užsakovas po menininko žūties dvejojo, ar pasiimti užsakytą židinį. Tačiau pamatęs dirbinį neatsispyrė pagundai. Vienam Klaipėdos restoranui kauniečiai buvo suprojektavę erdvėje kabantį židinį-traukinį. Tai būtų buvęs senovinis rankomis iškalto metalo garvežys, ku-' rio priekyje degtų ugnis. Šis projektas liko neįgyvendintas, nes mirė užsakovas.
Mėgstamas baikerių stilius
Tragiški atvejai reti. Dažniau dirbdami židinių specialistai susibičiuliauja su užsakovais. Bičiuliu tapo ir kaunietis baikeris. Jam firma sukūrė ne tik židinį, bet ir daugybę vieningo stiliaus interjero detalių.
„Šio stiliaus darbas man labiausiai prie širdies", - sako A.Matulis. Tai ir yra „Potiomkino" stilius,
Židinys, autoriaus vadinamas--„baikerišku", sukurtas iš surūdijusio tamsaus ir nerūdijančio šviesaus dekoratyvinio plieno, į vienumą sujungus priešingas medžiagas. Iš tokių pat medžiagų ir tokiu pat stiliumi pagaminti šviestuvai, stalas, vyno stovas, baras, šašlykinė. Ant jos bei metalinio stalo išpjaustyti žodžiai „Hells angels".

   židiniai, interjeras, stiklas, keramika, metalas, metalo menas, metal art